rektor

İstanbul Teknik Üniversitesi, güçlü bilim ve mühendislik birikimi ve kendini sürekli yenileyen dinamik yapısıyla ülkemizin ve dünyanın en köklü teknik üniversitelerinden biridir. İTÜ, 250. yılında büyük bir geleneğin mirasını, Cumhuriyetimizin 100. yılının coşkusuyla geleceğe taşımaktadır.

Bizler, Teknik Üniversiteli olarak Ar-Ge, inovasyon, dijital teknoloji, girişim ve üniversite-sanayi işbirliğinden elde ettiğimiz tüm birikimi geleceğimize rehber olması için kullanmak gerektiği düşüncesindeyiz. Bu sayede yeni bilgilerin ortaya çıkmasını teşvik etmek ve bilimsel bilgiyi dönüştürerek sürdürülebilir hale getirmek mümkün olabilmektedir. Entelektüel sermaye, uygarlık düzeyinin yükselmesi ve dahası teknik ve dijital dönüşüm ancak edindiğimiz bilgi birikimini süratli bir şekilde paylaşırsak gerçekleşebilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin araştırma ve toplumsal katkı sağlama kültüründe yeniliklerin ve başarıların ödüllendirilmesi her zaman çok önemli bir yere sahiptir. İTÜ olarak belirlediğimiz tematik alanlarda çalışmalarını ödüllendirdiğimiz öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizde bu desteğin yansımaları son derece olumlu ve teşvik edici olmuştur. 

Bu amaçlar doğrultusunda başlatmış olduğumuz İstanbul Teknik Üniversitesi Ödülleri; toplumsal katkıyı ön planda tutan, yeni teknoloji geliştiren, üniversite-sanayi işbirliğinin önemseyen, dijitalleşmeyi yenilikçi bir bakışla kullanan proje, patent ve ürün odaklı çalışmalarla birlikte bilim dünyasına eğitim ve sosyal alanlarda hizmet etmiş araştırmacıları ödüllendirmeyi amaçlamaktadır.

İlk kez geçtiğimiz yıl verdiğimiz İTÜ Ödülleri’nin ilki “Sürdürülebilirlik” temasıyla sahiplerini bulmuştu ve Prof. Dr. Mustafa İnan Özel Ödülü’nü kapsıyordu. 2023 yılı İTÜ Ödülleri’nin temasını, hafızamızda silinmeyecek acılar bırakan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından “Yer Bilimleri” olarak belirledik. Bu tematik alan için ülkemizde ve dünyada özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı keşfederek haritalamasıyla tanınan ve yer bilimleri alanında çok önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. İhsan Ketin anısına Özel Ödül verme kararı aldık.

Son iki yıldır verdiğimiz İstanbul Teknik Üniversitesi Ödülleri, umuyorum ki gelecekte daha da büyüyerek başarılı bilimsel çalışmaları teşvik edecek ve ülkemize katma değer katacak araştırmaların yapılmasına önayak olacaktır.

Prof. Dr. İsmail Koyuncu
Rektör 

Neden İstanbul Teknik Üniversitesi Ödülleri

1

Alanlarında gelişmeye önemli katkıları olan, bilimsel mükemmeliyet ve/veya uygulama odaklı araştırmaları ile toplumsal katkı sağlayan araştırmacıları ödüllendirmek.

2

Teknoloji geliştirme amacıyla üniversite-sanayi işbirliği modellerini kurgulayan, bu alanda proje, patent ve ürün odaklı çalışmalar yapan ve bilim dünyasına eğitim ve sosyal alanlarda hizmet etmiş kişileri ödüllendirmek.

3

Eğitim ve öğretim süreçlerine yaptıkları katkılar göz önünde bulundurularak öğretim faaliyetlerini geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla belirlenen akademisyenleri ödüllendirmek.

Sayılarla

İstanbul Teknik Üniversitesi Ödülleri

Alan5

Ödül Kategorisi9

Ödül20+